«Лютий. Війна. Тримаємо стрій» — інтерв’ю Суспільне Черкаси

«Лютий. Війна. Тримаємо стрій» — інтерв’ю Суспільне Черкаси

24 лют. 2023

9 років у Черкаському краєзнавчому музеї збирають та впорядковують воєнну колекцію.  До першої річниці повномасштабного вторгнення тут підготували окрему виставку «Лютий. Війна. Тримаємо стрій» з унікальними експонатами. Кореспондентка Суспільне Черкаси Марія Гаврилян дізнавалась у кураторки виставки Тетяни Григоренко, як збирають експонати та хто допомагає у пошуках. Дивитись інтерв’ю можна на сайті філії або у всеукраїнському телепроєкті «Суспільне. Спротив».

Читайте також: 10 символів стійкості Суспільного Мовлення — які вони?

Рештки підбитого черкасцями літака, бронежилет, в якому загинув боєць, а ще особисті речі українських і російських військових. Як ці речі потрапляють у музей?

«Є люди, які приносять речі, дуже багато мені допомагають знайомі, навіть через соцмережі я знайомлюсь з людьми і прошу про деякі речі. Є люди, які купують на аукціонах речі й потім їх приносять в музей. Так до нас прийшло багато трофейних експонатів», — розповідає Тетяна Григоренко.

Багато експонатів, перш ніж з’явитись у експозиції, проходять експертизу.

«Ми співпрацюємо з правоохоронними органами, з вибухотехніками. Вони приходять і все перевіряють, це обов’язкова процедура. Бувають такі випадки, коли приносять нам речі з залишками вибухівки, тому якщо у мене якісь є підозри, я викликаю фахівців», — зазначає координаторка виставки.

Музей має речі загиблих захисників, саме цими речами дорожать найбільше. Бронежилет загиблого нашого земляка з Чигиринщини Івана Заїки з залишками його крові, воїн загинув в районі Бахмуту, в експозицію передали волонтери.  Особисті речі Павла Наконечного, який загинув на Миколаївщині, приніс його батько. 

У виставці «Лютий. Війна. Тримаємо стрій» зібрані речі людей, які сьогодні об’єднались у спільній боротьбі. Військові на передовій, а в тилу — волонтери і прості люди. Є в цій експозиції й трофейні речі.

Залишки російського літака, що збили бійці 20 окремого стрілецького батальйону, і листи російських дітей до окупантів принесли хлопці, які їздили на розмінування.

«Цілий пакет листів російських дітей до російських солдатів. Там різні “напутствія”, є просто друкований текст, де згадується про біолабораторії під Одесою, під Києвом, про те, що у нас відроджуються нацисти», — розповідає Тетяна Григоренко.

Ставлення українців до росіян підкреслює російський прапор на підлозі. Пані Тетяна розповідає, що навіть діти розуміють, що треба робити з символом держави-агресора.

А коли в експозицію попадають речі, які зберегли  життя нашим військовим, музейники радіють. Так 42 окремий стрілецький батальйон «Черкаські стрільці» передав дві каски, в одній є залишок міни. Хлопці всі живі.

Чи відвідують родичі загиблих українських захисників музей, які експозиції працюють сьогодні — дивіться у відео.

Читайте також: «Мова — інструмент передавання цінностей» — добірка історій від нацспільнот

Дивіться «Суспільне. Спротив» щобудня з 7:00 до 11:00, з 12:00 до 16:00 та з 17:00 до 21:00 на телеканалі Суспільне Новини або на місцевих телеканалах Суспільного. Добірки-дайджести найцікавіших інтерв’ю та матеріалів інформаційного проєкту «Суспільне. Спротив» — щосуботи (з повтором у неділю) з 7:00 до 10:00, з 12:00 до 15:00, з 17:00 до 20:00. 

Також щосуботи о 17:00 та 19:00 на місцевих телеканалах Суспільного Мовлення виходять прямоефірні інформаційні випуски. Їх почергово готують команди Суспільного у Полтаві, Чернігові, Чернівцях, Черкасах та Одесі. 

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал—платформах.

Читайте і дивіться оперативні та перевірені новини про Черкаси та область: 

Телетрансляцію Суспільне Черкаси можна дивитись онлайн на сайті філії.